Ladies Kennel Association Championship Show -

10/12/2016 Judge: Rusty Grayson (Embeau)

Basenjis entered - 34. Absentees - 15.


DOG CLASSES

Minor Puppy Dog (0/0).

Puppy Dog (3/5).
1st – Hardy’, Hallam’, Kite’ & Gillespie’s Tokaji Klassic Tribesman (tri) (GB Ch Tokaji Kentucky Blue / AM GB Ch Klassic's Girl With A Curl)
2nd - Knowles’ Tokaji Klassic Trickster At Sarawana (tri) (GB Ch Tokaji Kentucky Blue / AM GB Ch Klassic's Girl With A Curl)
3rd - Savage’s Chagmas Hey Joe (imp) (Chagmas Top Secret / Chagmas African Dream).

Junior Dog (4/5)
1st - Knowles’ Tokaji Klassic Trickster At Sarawana (tri)
2nd - Stewart’s Wazin Master of Jenbasi (imp) (Nganga's John Lennon / Wazin Red Hestia)
3rd - Falcus’ Krendel' Mysterious Talisman Phareal (BLR UKR RUS JCh, BLR UKR JGCh, BLR Ch Winner Time Just For Mysterious Talisman / BLR RUS JCh, INT BLR RUS PL LT UKR Ch, BLR UKR GCh, BLR SGCh Gurays Bokari Mysterious Talisman) (imp)
4th - Gostynska's Bubas Apache (IR Ch Bubas Rolling Thunder IR Ch Bubas Maystreak).

Post Graduate Dog (2/4)
1st - Stewart’s Wazin Master of Jenbasi (imp)
2nd - Banton’s Memetuka Free Spin For Mushanta (BIS, BISS Supreme Aus Ch Afrikenji Hot August Knight / GB Ch Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka).

Limit Dog (1/5)
1st - Rogish’ & Smith’s Vestoid Sky Yelper (GB Ch Chagma Dream On / Akmar Queen Of The Nile} (RCC).

Open Dog (3/4)
1st - Palubicki’s GB Ch Woodella True Song (tri) (GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco / Woodella Dashiki) (CC)
2nd - Clinton’s Westlawn Diablo (Am GB Ch Kazor's Make Way For Riley /Zordia’s Zanta)
3rd - Chavez-Novoa’s Woodella Vamos (tri) (GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco / Woodella Northern Dashiki).

Veteran Dog (0/0).

GCD Dog (1/1)
1st - Gaskell's Memetuka Dealer's Choice (BIS, BISS Supreme Aus Ch Afrikenji Hot August Knight / GB Ch Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka).


BITCH CLASSES

Minor Puppy Bitch (0/0).

Puppy Bitch (4/6)
1st - Hardy' & Hallam's Tokaji Klassic Trinity (tri) (GB Ch Tokaji Kentucky Blue / AM GB Ch Klassic's Girl With A Curl)(RCC/BP)
2nd - Falcus’ La Bomba Mysterious Talisman Phareal (imp) LT LV JCh, LT BLR RUS Ch Hello World Afrikata / BLR JCh, BLR GJCh, BLR Ch Jade Mysterious Talisman)
3rd - Holloway’s Aksaifleet Russki Rose (Woodella Northern Dancer / Crystal Javelin Ontario)
4th - Nicholls’ Nganga's Princess Snow-white (imp) (Nganga's Duke Ellington / North Exotic All Time Favourite).

Junior Bitch (2/3)
1st – Gaskell's Memetuka Rize'N Shine (IR Ch Benkura Blue Sky Mine / GB Ch Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka)
2nd - Nicholls’ Nganga's Princess Snow-white (imp).

Post Graduate Bitch (1/1)
1st - Holloway’s Aksaifleet I’m Cheetah (Woodella Northern Dancer / Crystal Javelin Ontario).

Limit Bitch (0/1).

Open Bitch (3/6)
1st - Leggett’s GB Ch Swanwite Karaleigh (GB Ch Tokaji American Gigolo at Embeau JW ShCM / IR Ch Elsco Amastunner at Swanwite (tri)) (CC/BOB)
2nd - Richardson' & Wood's Woodella Purple Haze over Cooperland Sh.CM (Woodella Northern Dancer / Kibushi Regalia For Woodella)
3rd - Rabbitte' & Donaldson’s Nailah In That Lil Red Dress ( Aus Ch Wazazi Living On The Edge / Aus Supreme Ch Baagna Free Soul).

Veteran Bitch (0/0).

GCB Bitch (0/0).


Check 2017 League Table
Check 2016 League Table
Return to 2017 Championship Show Results
Return to 2016 Championship Show Results
Return to 2016 UK Club Results
Return to 2017 UK Club Results
2017 Reserve CC Winners
2016 Reserve CC Winners
Return to Table of Contents


Sally Wallis
Zande Basenjis
Email : zandebasenjis@btopenworld.com