Northern Basenji Society Ė Championship Show

17/07/2016 Judge: Kim Ellis (Tenfield)

Basenjis entered - 49. Absentees - 12. NFC - 6.


DOG CLASSES

Minor Puppy Dog (5/5)
1st - Bakerís Silverbriar Adelei Niska (Shahrans Pim Pim at Silverbriar / GB Ch Silverbriar Mirror Image)
2nd - Rodenís Akmar Amenhotephatu At Quarrymist (GB Ch Chagmas Dream On / GB Ch Akmar Queen Ankhesenamun)
3rd - Rogishí & Smithís Vestoid Sky Yelper (GB Ch Chagma Dream On / Akmar Queen Of The Nile}
4th - Hannahís Akmar Man of Steele for Milukris (GB Ch Chagmas Dream On / GB Ch Akmar Queen Ankhesenamun)
5th - Bantonís Memetuka Free Spin (Afrikenji Hot August Knight / Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka).

Puppy Dog (3/4)
1st - Bakerís Silverbriar Adelei Niska (Shahrans Pim Pim at Silverbriar / GB Ch Silverbriar Mirror Image)
2nd - Rodenís Akmar Amenhotephatu At Quarrymist (GB Ch Chagmas Dream On / GB Ch Akmar Queen Ankhesenamun)
3rd - Rogishí & Smithís Vestoid Sky Yelper (GB Ch Chagma Dream On / Akmar Queen Of The Nile}.

Junior Dog (2/3)
1st - Gaskell's Memetuka Dealer's Choice (Afrikenji Hot August Knight / Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka)
2nd - Gostynska's Bubas Nimrod (IR Ch Bubas Rolling Thunder / IR Ch Bubas Monisha).

Undergraduate Dog (0/0).

Post Graduate Dog (1/2)
1st - Drummondís Djoser Khamsin (GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco / GB Ch Kissangani Dream Maker at Djoser (tri)).

Limit Dog (1/1)
1st - Dunston' & Grayson's Abuluka Natemba for Embeau (GB/Int Ch Tokaji American Gigolo At Embeau JW SHCM / Abuluka Luyana (tri)) (CC/BOB/BIS).

Open Dog (3/5)
1st - Wright' & Wilkinson's GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco (Int Ch Zahleka Emile Emilion) / Swe Ch Faroland Yippie Loka)
2nd - Hannah's GB Ch Kissangani Caught In The Act For Milukris (GB Ch Tokaji American Gigolo JW ShCM / Embeau Symphony)
3rd - Chavez-Novoaís Woodella Vamos (tri) (GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco / Woodella Dashiki).

Veteran Dog (1/3)
1st - Grayson's GB & Int Ch Tokaji American Gigolo At Embeau JW ShCM (GB/Am Ch Ch Kazor's Make Way For Riley / GB/Am Ch Klassics Million Dollar Baby At Tokaji) (RCC/ BVIS).

Breeders Dog (1/2)
1st - Miller's IR Ch Benkura Blue Sky Mine JW (Atrigema Memnyth Speed / IR Ch Antefaa Wood Nymph ShCM).

Special Not Bred By Dog (1/1)
1st - Chavez-Novoaís Woodella Vamos (tri).


BITCH CLASSES

Minor Puppy Bitch (5/5)
1st - Steeleís Akmar Empress of Egypt (GB Ch Chagmas Dream On / GB Ch Akmar Queen Ankhesenamun) (BP)
2nd - Gostynska's Bubas Renisha (IR Ch Bubas Rolling Thunder / IR Ch Bubas Monisha)
3rd - Hardy' & Hallam's Tokaji Liberty Belle (Am GB Ch Kazor's Make Way For Riley / Tokaji The Black Dahlia (tri))
4th - Bakerís Silverbriar Serenity (tri) (Shahrans Pim Pim at Silverbriar / GB Ch Silverbriar Mirror Image)
5th - Durlotís Lilas of Swala Pala (HR JCh - IB Ch FR IT SP MO SM HR FR NTPV FR NTEC Ch Double Line Man Des Terres Oceanes / Shahrans Apocalypse).

Puppy Bitch (3/3)
1st - Hardy' & Hallam's Tokaji Liberty Belle (Am GB Ch Kazor's Make Way For Riley / Tokaji The Black Dahlia (tri))
2nd - Bakerís Silverbriar Serenity (tri) (Shahrans Pim Pim at Silverbriar / GB Ch Silverbriar Mirror Image)
3rd - Durlotís Lilas of Swala Pala (HR JCh - IB Ch FR IT SP MO SM HR FR NTPV FR NTEC Ch Double Line Man Des Terres Oceanes / Shahrans Apocalypse).

Junior Bitch (1/1)
1st - Gaskell's Memetuka Hi Roller (Afrikenji Hot August Knight / Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka).

Undergraduate Bitch (1/1)
1st - Laceyís Kingwanas Love Story (imp) (NORD NO SE FI Ch Kingwanas Into The Wind (tri) / Kingwanas Jitterbug).

Post Graduate Bitch (1/4)
1st - Drummondís Djoser Neferkheperu (GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco / GB Ch Kissangani Dream Maker at Djoser (tri)).

Limit Bitch (2/3)
1st - Drummond's Kissangani Ask No Questions at Djoser (GB Ch Tokaji American Gigolo At Embeau JW SHCM / Embeau Symphony)
2nd - Fitzsimmonsí & Carmanís Suefitz Spirit Dancer (Kingwanas Jazzy Jive at Suefitz b/w (imp) / African Princess at Suefitz).

Open Bitch (5/5)
1st - Leggettís GB Ch Swanwite Karaleigh (Ch Tokaji American Gigolo JW ShCM / Elsco Amastunner at Swanwite) (CC/RBIS)
2nd - Drummond's Ch Kissangani Dream Maker at Djoser (tri) (Ch/Am Ch Kazor's Make Way For Riley / Embeau Symphony)
3rd - Hardy', Hallam', Kite' & Gillespie's Am GB Ch Klassic's Girl With A Curl (imp) (AM Ch Klassic's Jean-Louis / Klassic's Rock Star At Desara)
4th - Graysonís GB Ch Kissangani Shining Star at Embeau (tri) (GB Ch Tokaji American Gigolo JW ShCM / Embeau Symphony)
5th - Allies' Bubas Bellona at Alys (Bubas The Barnstormer (tri) / IR Ch Bubas Desdemona).

Veteran Bitch (3/5)
1st - Adams' GB Ch Kissangani Only Dreaming (GB Am Ch Kazor's Make Way For Riley / Embeau Symphony) (BOS Vet)
2nd - Baker's IR Ch Tokaji American Dreamz of Silverbriar JW ShCM (tri) (Am GB Ch Kazor's Make Way For Riley / Am GB Ch Klassics Million Dollar Baby At Tokaji)
3rd - Allies' Bubas Mariella At Alys (GB & IR Ch The Red Macgregor / IR Ch Enola Gay).

Breeders Bitch (1/1)
1st - Gostynska's IR Ch Bubas Monisha (IR Ch Bubas Mayfair Bill / IR Ch Bubas Desdemona).

Not Bred by Exhibitor Bitch (1/2)
1st - Gaskellís Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka (BISS Fin Ch, FinJW-09 NordJW-09 NordW-09 Kimwituís Duke E. / Int Fin Nor EE Ch Bulldobas Crown Jewel) (RCC).


VARIETIES

Brace (1/2).
1st - Adams.

Best Tricolour : Grayson's GB Ch Kissangani Shining Star at Embeau

Best Black & White : Not competed

Best Brindle : Gostynska's Bubas Morgan Sweet


Special Awards
Judged by Ms Steph Marston-Pollock

Special Puppy Dog or Bitch (4/5) Special Post Graduate Dog Or Bitch (4/6) Special Open Dog or Bitch (9/9)

1st - Tokaji Liberty Belle (Best Special Award Puppy)
2nd - Lilas of Swala Pala
3rd - Memetuka Hi-Roller
4th - Memetuka Free Spin

1st - Djoser Neferkheperu
2nd - Djoser Khamson
3rd - Bubas Nimrod
4th - Kingwanas Love Story

1st - GB Ch Ch Kissangani Shining Star at Embeau (Best Special Award)
2nd - Swanwite Katrionah
3rd - Hi-Lite Bulldobas Wild Child of Memetuka
4th - GB Ch Kissangani Dream Maker at Djoser
5th - GB Ch Faraoland Yuletide Snowfall at Elsco


Check 2015 League Table
Check 2016 League Table
Return to 2015 Championship Show Results
Return to 2016 Championship Show Results
Return to 2016 UK Club Results
Return to 2015 UK Club Results
2015 Reserve CC Winners
2016 Reserve CC Winners
Return to Table of Contents


Sally & Marvin Wallis
Zande Basenjis
Email : zandebasenjis@btopenworld.com